Zawieszenie spłaty kredytu na 365 dni? Wejdź i sprawdź pomysł UOKiK!

Czy możliwe jest zawieszenie spłaty kredytu na 365 dni z powodu koronawirusa?

Oceń artykuł: 

Każdego dnia docierają do nas doniesienia medialne o kolejnych pomysłach rządzących w związku z zapobieganiem negatywnym skutkom gospodarczym epidemii. Słyszymy dużo o pomocy przedsiębiorcom. Niektóre banki wychodzą również z propozycjami odraczania terminów płatności kredytów i pożyczek o 3 miesiące. Jednak ze wstępnych wyliczeń eksperckich wynika, że korzystanie z tego typu rozwiązań, chociaż chwilowo pomocne, końcowo może być niekorzystne dla osób zadłużonych w bankach. Na ciekawy pomysł wpadł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (w skrócie: UOKiK).

Jaki to pomysł? Zasadnicza propozycja UOKiK sprowadza się do tego, aby każdy konsument posiadający kredyty (także pożyczki) mógł na podstawie przepisów ustawowych złożyć wniosek do banku albo firmy pożyczkowej o ustanowienie „wakacji od spłaty kredytu/pożyczki” na okres 365 dni! To niewątpliwie pomysł rewolucyjny. Czy znajdzie jednak swoje miejsce w ustawie mającej zapobiegać negatywnym skutkom gospodarczym? O tym dowiemy się zapewne w najbliższych dniach, bowiem rząd zapowiedział, iż sprawa ustawy antykryzysowej traktowana jest priorytetowo.

Jakie pomysły ma UOKiK aby ulżyć kredytobiorcom?

W mediach krąży wiele, czasem sprzecznych informacji. Jednak każdy kredytobiorca chciałby wiedzieć konkretnie, co ma się w tej nowelizacji znaleźć. Dlatego wyjaśniamy poniżej:

Po pierwsze, zawieszenie spłaty kredytu ma być dokonywane na wniosek kredytobiorcy. Bank ani też żadna firma pożyczkowa nie będzie zgodnie z tym projektem dokonywała automatycznie zawieszenia spłaty.

Po drugie, kiedy wniosek zostanie przyjęty i rozpatrzony konsument nie będzie zobowiązany do dokonywania dalszych płatności, czyli wpłacania kolejnych rat zgodnie z ustalonym harmonogramem spłaty.

Po trzecie, okres kredytowania ma się przesuwać o taki czas, na jaki zawieszono spłatę rat kredytu. Oznacza to, że ostateczny termin spłaty będzie mógł zostać przesunięty na maksymalnie 1 rok.

Po czwarte, za wydłużenie terminu spłaty bank ani firma pożyczkowa nie będą mogły naliczać żadnych opłat ani odsetek!

Czy propozycja zmian dotyczy też kredytów hipotecznych?

Jak wynika z treści proponowanych zmian, objęte pomocą mają zostać osoby nie tylko posiadające „zwykłe” kredyty i pożyczki, ale też te, które mają kredyty hipoteczne. To niewątpliwie ułatwiłoby tysiącom polskich rodzin funkcjonowanie w trudnych czasach.

Dodatkowy bonus dla spłacających kredyty konsumenckie.

Jak przekazują media ogólnopolskie, dodatkowo ma być wprowadzone rozwiązanie zmniejszające maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego do 45% w skali 1 roku. Obecnie jest to ok. 55%.

Treść zmian w ustawie zaproponowana przez UOKiK.

Jakie jednak konkretne zmiany zaproponował UOKiK? Ich treść podajemy poniżej:

  1. Na wniosek kredytobiorcy, kredytodawca zawiesza wykonanie umowy o kredyt konsumencki w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim lub umowy o kredyt hipoteczny w rozumieniu ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U. Z 2017 r. Poz. 819).
  2. Wykonanie umowy zostanie zawieszone z dniem przekazania wniosku.
  3. W okresie zawieszenia wykonywania umowy konsument nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy.
  4. Okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia umowy.
  5. W związku z okresem zawieszenia wykonywania umowy nie są naliczane odsetki ani inne opłaty.

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link