Wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym. Jak się bronić?

Wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym. Jak się bronić?
5 (100%) 8 vote[s]

Odebrałeś z sądu wyrok zaoczny z sądu i zastanawiasz się co to takiego jest i dlaczego zostało wydany przeciwko Twojej osobie? W naszym dzisiejszym poradniku dowiesz się czym jest wyrok zaoczny oraz w jaki sposób skutecznie z nim walczyć.

Co to jest wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym?

Wyrok zaoczny to jedno z wielu orzeczeń jakie może wydawać sąd. Obok wyroków zaocznych sądy sąd może wydać również:

Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?

Jak mówią przepisy kodeksu postępowania cywilnego, czyli w skrócie kpc, sąd może wydać wyrok zaoczny wobec pozwanego, ale nie jest do tego zobowiązany. Oznacza to, że wyłącznie od dobrej woli sędziego rozpatrującego Twoją sprawę zależy czy zastosuje wobec Ciebie sankcję wyroku zaocznego czy też rozstrzygnie sprawę w inny sposób, np. wydając wyrok zwykły.

Kiedy więc sąd może wydać wyrok zaoczny w postępowaniu cywilnym? Zgodnie z przepisami taka sytuacja może mieć miejsce zasadniczo w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeśli pozwany nie stawił się na rozprawę. Po drugie, jeśli nawet stawił się, ale nie bierze czynnego udziału w rozprawie.

Co istotne, pozwany nie musi stawiać się na rozprawę, a wyroku zaocznego sąd nie wyda wobec niego. Muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Kiedy tak się stanie? Wówczas, jeśli pozwany przed rozprawą złoży odpowiedź na pozew. W piśmie tym powinien pozwany wnieść o oddalenie powództwa w całości oraz obowiązkowo o przeprowadzenie rozprawy pod jego nieobecność. Jeśli to zrobi, to nie musi martwić się tym, że sąd wyda wobec niego wyrok zaoczny.

Nie widziałem o rozprawie i dostałem wyrok zaoczny. Jak to możliwe? Co robić?

Jeżeli otrzymałeś wyrok zaoczny z sądu cywilnego, np. Sąd Rejonowy Warszawa – Wola czy Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe, a wcześniej nie dostałeś wezwania na rozprawę to zapewne wina leży po Twojej stronie. Najpewniej wezwanie na rozprawę oraz wyrok zaoczny były wysyłane do Cienie na ten sam adres. Jeżeli nie odebrałeś wezwania na rozprawę, to zapewne listonosz zostawił Ci awizo, o którym nie wiedziałeś.

Co w takiej sytuacji zrobić? O tym poniżej.

Jak odwołać się od wyroku zaocznego? Złóż sprzeciw!

Środkiem zaskarżenia wyroku zaocznego wydane w postępowaniu cywilnym jest sprzeciw od wyroku zaocznego. Wnosi się go do sądu, który wydał wyrok zaoczny. Pamiętaj o terminie na złożenie sprzeciwu od wyroku zaocznego! Masz na to jedynie 2 tygodnie od dnia odebrania przesyłki sądowej!

Nie wiesz jak napisać sprzeciw od wyroku zaocznego? Opisaliśmy wszystko w naszym poradniku.

Sąd wydał wyrok zaoczny, którego nie dostałem i mam komornika. Co zrobić?

Jeśli wobec Twojej osoby prowadzona jest egzekucja komornicza na podstawie wyroku zaocznego, którego nigdy nie otrzymałeś, to możesz się bronić! Brak doręczenia Tobie wyroku zaocznego może skutkować poważnymi błędami proceduralnymi ze strony sądu.

Dlatego sprawdź czy istnieje możliwość uchylenia wyroku zaocznego i zatrzymania egzekucji komorniczej. Wyślij zgłoszenie klikając tutaj: https://www.darmowyprawnik.eu/zablokuj-egzekucje-komornicza/

Dlaczego wyrok zaoczny jest niekorzystny?

Niestety, ale wyrok zaoczny jest bardzo niekorzystny dla pozwanego. Po pierwsze, sąd uznaje za prawdziwe w całości twierdzenia strony powodowej za prawdziwe. Po drugie, wyrokowi zaocznemu sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Oznacza to, że nawet jeśli się odwołasz od wyroku zaocznego w terminie, to i tak w Twoim życiu może pojawić się komornik. I może on prowadzić egzekucję w trakcie trwania procesu.

Jak temu zaradzić? W sprzeciwie od nakazu zapłaty powinien znaleźć się wniosek o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności. Nie masz gwarancji, że sąd rozpatrzy takie wniosek pozytywnie. Niemniej w ten sposób umożliwiasz sobie zastopowanie egzekucji komorniczej na czas trwania procesu sądowego.

Fundacja EuroLege jak się zgłosić

Call Now Button
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ ANALIZY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA
close-image