Umorzenie długu u komornika. Czy to możliwe?

Umorzenie długu u komornika. Czy to możliwe?
4.7 (93.1%) 58 votes

Zasadniczo umorzenie długu u komornika lub windykatora jest jedynie skrótem myślowym, skonstruowanym dla uproszczenia nazewnictwa procedury oddłużeniowej, w tym przede wszystkim ustalenia istnienia zadłużenia co do zasady, salda zadłużenia, terminu wymagalności zadłużenia i końcowo ewentualnego przedawnienia długu. O co więc chodzi w tej procedurze oddłużeniowej oraz jak anulować dług?

Czy i jak rozmawiać z windykatorem?

Jeśli otrzymałeś wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej to na pewno zastanawiasz się co zrobić. Dzwonić? Pisać? Wyjaśniać? Przede wszystkim powinieneś się uspokoić i zebrać myśli, próbując sobie przy okazji przypomnieć, czy faktycznie miałeś jakieś zadłużenie, jeśli tak to u kogo (w jakiej firmie) i do kiedy miałeś je spłacić?

Jeśli nie jesteś w stanie sobie przypomnieć, że w ogóle masz jakieś niespłacone zobowiązania, najlepiej nie podejmuj żadnej próby kontaktu z windykatorem. Niestety dla niego – bez względu jak bardzo byś go przekonywał – jesteś dłużnikiem! Twoje tłumaczenia nie będą w ogóle interesowały windykatora. Skoro kupił wierzytelność od banku, firmy telekomunikacyjnej albo jakieś firmy pożyczkowej, to w jego przekonaniu na pewno Twój dług istnieje.

Dlatego rozmowy z firmą windykacyjną o pomyłce są zwyczajnie zbędne, a co więcej, doświadczeni konsultanci mogą tak pokierować rozmową z Tobą albo pisemną korespondencją, że przez przypadek możesz uznać dług, co rzecz jasna wykorzystają przeciwko Tobie w szykowanym już procesie sądowym. Musisz wiedzieć, że to wielki biznes, w którym obraca się miliardami złotych, a pojedynczy dłużnik nic dla nich nie znaczy! Reklamy w tonie „dogadajmy się” czy „razem pomożemy Ci wyjść z długów”, są… właśnie, tylko reklamą i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością!

Otrzymałeś sądowy nakaz zapłaty albo wyrok zaoczny z powództwa banku, firmy windykacyjnej lub firmy pożyczkowej chwilówki?

Pamiętaj, że masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku lub nakazu zapłaty.

Nie zwlekaj! Zgłoś się do naszej Fundacji po DARMOWĄ pomoc prawną.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

Oddłużanie i Antywindykacja Fundacja Darmowy Prawnik

Jak windykator wylicza wysokość zadłużenia?

Jeśli rzeczywiście zaciągnąłeś kiedyś jakieś zobowiązanie – chociaż niekoniecznie musisz pamiętać jakie i kiedy – to zapewne nurtuje Cię kwota, jakiej żąda od Ciebie windykator w wezwaniu do zapłaty. Zastanawiasz się, dlaczego aż tyle? Na dobrą sprawę o tym wie tylko windykator i jego programy rachunkowe. Często sumy żądane przez firmy windykacyjne spadają z przysłowiowego „sufitu” i nie mają żadnego racjonalnego uzasadnienia w okolicznościach sprawy. Jeśli zażądasz kiedyś rozliczenia kwoty przez windykatora to oczywiście raczej taką rozpiskę otrzymasz, przy czym w dalszym ciągu nie będziesz wiedział, skąd te koszty, odsetki, kary, których wartość łączna nierzadko przekracza kwot należności głównej do spłaty nawet kilkukrotnie!

Bardzo istotną kwestią jest także, o ile rzeczywiście zaciągałeś zobowiązanie i kwota długu się zgadza, kiedy miałeś to zobowiązanie pierwotnie spłacić i czy nie jest ono przypadkiem przedawnione. O terminach przedawnień możesz przeczytać tutaj: jak obliczyć termin przedawnienia.

Jak pozbyć się natrętnego windykatora na drodze sądowej?

Jeśli uważasz, że nie jesteś dłużnikiem firmy windykacyjnej, żądana kwota jest irracjonalna albo dług jest przedawniony, to najpewniej po jakimś czasie telefonicznego i pisemnego nękania windykator złoży pozew do sądu o zapłatę. Czy powinieneś się bać? Oczywiście, że nie, to windykator zgodnie z regułami procesu cywilnego musi udowodnić, że zawarłeś umowę, na podstawie której żąda od Ciebie pieniędzy, a żądana kwota jest prawidłowa. Zazwyczaj jako powód w takiej sprawie występuje Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty o różnej nazwie (np. Prokura, Hoist, Best, Ultimo itp.). Jeśli zostałeś pozwany do sądu to nie powinieneś się martwić, w końcu będziesz mógł przerwać tą nieustanną presję o zapłatę długu i poddać rozstrzygnięcie sporu niezawisłemu i niezależnemu sędziemu. Z racji tego, że fundusze sekurytyzacyjne dysponują olbrzymim kapitałem i posiadają wyspecjalizowanych pracowników, Ty również powinieneś poprosić o pomoc profesjonalistę w tej dziedzinie. Szczególnie w sytuacji, gdy nie wiesz jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakazowym!

Niestety przepisy prawa cywilnego uniemożliwiają wystąpienie przez dłużnika z pozwem o stwierdzenie przedawnienia długu. Z resztą nie byłoby to opłacalne, skoro jako powód musiałbyś wyłożyć z własnej kieszeni pieniądze na wpis sądowy i udowadniać przedawnienie. Lepiej jest poczekać na pierwszy ruch ze strony windykatora i za jego pieniądze przekonać sędziego, że długu nie ma albo jest przedawniony!

Umorzenie długu u komornika – w jaki sposób?

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze umorzenie egzekucji komorniczej nie oznacza umorzenia długu u komornika. Dług nadal istnieje, ale komornik z jakiegoś powodu (zazwyczaj z uwagi na bezskuteczność egzekucji) umarza postępowanie egzekucyjne. Gdy to nastąpi, to wszelkie zajęcia komornicze zostają “zdjęte” z konta bankowego albo wynagrodzenia za pracę. Od tego momentu komornik przestaje prowadzić egzekucję.

Druga sytuacja, to też nie jest umorzenie długu u komornika w sensie dosłownym. W tym przypadku, gdy udaje się po skutecznym przywróceniu terminu do wniesienia nakazu zapłaty uchylić nakaz. Wtedy komornik umarza postępowanie egzekucyjne. A jeśli sąd uwzględni sprzeciw i wierzyciel cofnie powództwo, albo sąd oddali pozew, to komornik będzie zobowiązany do zwrotu środków zajętych w drodze egzekucji.

Pamiętaj, że na złożenie sprzeciwu od sądowego nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego masz tylko 14 dni, licząc od dnia odbioru przesyłki sądowej.

Błąd w treści sprzeciwu może skutkować jego odrzuceniem. Nie ryzykuj i zgłoś się do naszej Fundacji. Napiszemy dla ciebie sprzeciw za darmo.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO BEZPŁATNĄ POMOC PRAWNĄ

Dodaj komentarz

Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną pomoc prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA
close-image