Przedawnienie wierzytelności. Na czym to polega?

//Przedawnienie wierzytelności. Na czym to polega?
  • termin przedawnienia długu w polskim prawie cywilnym
Przedawnienie wierzytelności. Na czym to polega?
4.6 (91.11%) 9 votes

Wziąłeś kredyt na mieszkanie? Pożyczkę na nowa pralkę, lodówkę, samochód albo wakacje? Nie zawsze musisz spłacać zaciągnięte zobowiązania. Istniejąca w przepisach prawa instytucja przedawnienia daje duże możliwości uniknięcia obowiązku zapłaty.

O przedawnieniu powiedziano praktycznie już wszystko. Mało kto jednak wie, co to takiego jest? Przedawnienie to nic innego jak specyficzna instytucja prawa, w której na skutek ustalonego w przepisach upływu czasu od dnia wymagalności świadczenia, dług nie może być przymusowo dochodzony i można się od niego uwolnić.

Termin przedawnienia w polskim prawie

W prawie istnieje wiele terminów przedawnienia, dlatego ich znajomość będzie niezmiernie ważna w walce z windykatorem. Najczęściej spotkanymi terminami przedawnienia są te 3-letnie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. roszczenia banków, roszczenia SKOK-ów, czy firm pożyczkowych). Okres ten dotyczy również przedawnienia roszczeń o świadczenia wymagalne okresowo (np. czynsz najmu, dzierżawy). Istotnym odstępstwem od reguły jest np. przedawnienie roszczeń sprzedawców, którzy dokonują sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas termin przedawnienia to tylko 2 lata. Jeszcze krótszy okres przedawnienia przewidział ustawodawca dla roszczeń z tytułu przewozu, które wynoszą zaledwie 1 rok.

W przypadku kredytów i pożyczek okres przedawnienia wynosił będzie 3 lata, przy czym różne będą momenty, od których należy liczyć termin przedawnienia. Jeśli kredyt albo pożyczka nie zostały postawione w stan natychmiastowej wymagalności, to wówczas każda z rat przedawnia się w innym terminie, licząc od dnia planowego terminu płatności. W przypadku postawienia kredytu albo pożyczki w stan natychmiastowej wymagalności, wówczas termin przedawnienia, dla kwot niezapłaconych, wynosić będzie 3 lata od daty żądania zwrotu długu.

Tematyka przedawnień jest szalenie ciekawa, stąd też firmy windykacyjne boją się świadomości prawnej obywateli. Warto więc podnosić rękawicę i walczyć, tym bardziej, że w procesie łatwiej być po stronie pozwanej niż powodowej.

Nie zwlekaj! Aby złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty masz tylko 14 dni od dnia odbioru nakazu zapłaty.

Błąd w treści sprzeciwu może skutkować jego odrzuceniem. Nie ryzykuj! Zgłoś się do naszej Fundacji. Napiszemy dla ciebie sprzeciw za darmo.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ
2018-01-18T09:08:14+00:00 Kwiecień 26th, 2016|Tags: , , , |
 
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link