Przedawnienie opłat za telefon i internet

Przedawnienie opłat za telefon i internet
4.6 (92%) 10 votes

Wiele osób pisze do nas, że firmy telekomunikacyjne przypominają sobie o ich niezapłaconych rachunkach. Problem w tym, że jeśli rachunek miał zostać zapłacony kilka lat wstecz, to potencjalny dłużnik nie jest już zazwyczaj w stanie ustalić, czy faktycznie zadłużenie istnieje, a jeśli tak, to skąd taka kwota zadłużenia?

Z takim problemem zgłosił się do nas ostatnio Pan Maciej z Rybnika pisząc:

Otrzymałem dzisiaj wezwanie do zapłaty z firmy (…) S.A. za rachunek telefoniczny na kwotę 1.789,51 zł. Faktycznie miałem kiedyś telefon w tej firmie, ale żadnego zadłużenia nie pamiętam, gdyż numer przeniosłem z 5 lat temu. Chciałbym wyjaśnić sytuację, lecz nikt nie chce ze mną rozmawiać. Jedyne co słyszę, to że mam zapłacić i koniec. Co można z tym zrobić?”.

Takie sytuacje zdarzają się dosyć często, a największym błędem jaki można w takiej sytuacji popełnić, to szybkie podjęcie decyzji o zapłaceniu rachunku, co do którego mamy wątpliwości. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Czas i jeszcze raz czas, słowo kluczowe. Nie należy podejmować żadnych ruchów pod wpływem chwili i strachu, wszak wezwanie do zapłaty stanowi, że w razie braku zapłaty sprawa zostanie skierowana do sądu, co zwiększy koszty. I tak i nie, ale to zależy od danej sprawy.

Przedawnienie opłat za rachunki telefoniczne wynosi 3 lata

Jak każde roszczenie majątkowe, tak również roszczenia operatorów telefonicznych ulegają przedawnieniu. Okres przedawnienia roszczeń o zapłatę abonamentu telefonicznego czy za internet wynosi 3 lata liczą od dnia wymagalności roszczenia o zapłatę. Jak ustalić datę wymagalności takiego roszczenia? Zasadniczo należy spojrzeć na rachunek i ustalić do kiedy miała nastąpić zapłata. Od tego dnia należy obliczyć 3 lata.

Przykład: Pan Jan miał zapłacić za rachunek telefoniczny kwotę 100 zł do dnia 10 maja 2013 roku. W roztargnieniu zapomniał tego uczynić i schował rachunek do szuflady. W dniu 12 maja 2018 otrzymał wezwanie do zapłaty od operatora telefonicznego. Przedawnienie w takiej sytuacji upłynęło w dniu 10 maja 2016 roku.

Wobec powyższego Pan Jan może swobodnie uchylić się od zapłaty, bez żadnych negatywnych konsekwencji.

Otrzymałeś sądowy nakaz zapłaty albo wyrok zaoczny z powództwa banku, firmy windykacyjnej lub firmy pożyczkowej chwilówki?

Pamiętaj, że masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku lub nakazu zapłaty.

Nie zwlekaj! Zgłoś się do naszej Fundacji po DARMOWĄ pomoc prawną.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

Oddłużanie i Antywindykacja Fundacja Darmowy Prawnik

Wierzytelność o niezapłacony rachunek telefoniczny wykupiła firma windykacyjna. Co zrobić?

Jeśli Twój dług stał się przedmiotem cesji wierzytelności na rzecz firmy windykacyjnej, to wówczas wezwanie do zapłaty otrzymasz już wprost z firmy windykacyjnej.

Kilka dni temu otrzymaliśmy maila od Pani Marii z Gliwic, która napisała: „Otrzymałam dzisiaj informację od nieznanej mi firmy windykacyjnej o nazwie (…), która zażądała ode mnie zapłaty za rzekomo odkupiony dług z firmy telekomunikacyjnej, w której dawno temu miałam abonament. Ja żadnego zadłużenia nie miałam! Proszę o pomoc w wyjaśnieniu całej sytuacji.”

Oczywiście musisz w tym miejscu pamiętać, że firma windykacyjna może nie dysponować żadną dokumentacją, która ma stwierdzać istnienie zadłużenia. Tym bardziej, prawie na pewno nie będzie dysponowała danymi umożliwiającymi dokładne wyliczenie tego zadłużenia. Co zrobić wobec wezwania do zapłaty z firmy windykacyjnej?

Nakaz zapłaty z sądu za przedawnioną opłatę za telefon albo internet

Chociaż firmy telekomunikacyjne najczęściej składają pozwy o nieprzedawnione roszczenia dotyczące zapłaty za abonament telefoniczny czy internet, to już firmy windykacyjne, które zakupiły takie pakiety zadłużeń robią to notorycznie. Z doświadczenia naszej Fundacji wynika, że zdecydowana większość kupowanych przez firmy windykacyjne zadłużeń z tytułu opłat za rachunki telefoniczne uległo już dawno temu przedawnieniu.

Co zrobić jeśli jednak windykator pozwał nas o zapłatę przedawnionego albo wręcz nieistniejącego zadłużenia? Oczywiście należy napisać sprzeciw od nakazu zapłaty, w którym należy bezwzględnie podnieść zarzut przedawnienia roszczenia i odpowiednio ten zarzut uzasadnić.

Pamiętaj jednak, aby nie popełnić żadnych błędów natury procesowej, które mogą spowodować przegraną mimo, że powództwo powinno ulec oddaleniu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty z powództwa firmy windykacyjnej albo operatora telefonicznego możesz zgłosić się do nas po bezpłatną pomoc prawną wysyłając zgłoszenie na: https://www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

Jeśli o całej sprawie dowiedziałeś się od komornika to też nic straconego. Bezpłatnie pomożemy uchylić nakaz zapłaty i umorzyć postępowanie komornicze. Wyślij zgłoszenie już teraz przez formularz: https://www.darmowyprawnik.eu/zablokuj-egzekucje-komornicza/

Pamiętaj, że na złożenie sprzeciwu od sądowego nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego masz tylko 14 dni, licząc od dnia odbioru przesyłki sądowej.

Błąd w treści sprzeciwu może skutkować jego odrzuceniem. Nie ryzykuj i zgłoś się do naszej Fundacji. Napiszemy dla ciebie sprzeciw za darmo.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO BEZPŁATNĄ POMOC PRAWNĄ
 
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link