Przedawnienie mandatu za jazdę komunikacją miejską bez biletu. Czy płacić mandat?

Przedawnienie mandatu za jazdę komunikacją miejską bez biletu. Czy płacić mandat?
4.4 (87.88%) 33 votes

Jechałeś bez ważnego biletu komunikacją miejską? Otrzymałeś z tego tytułu wezwanie do zapłaty z tytułu opłaty karnej za jazdę bez biletu, potocznie nazywanego mandatem? Zobacz, czy musisz płacić!

Wysokość kwoty w wezwaniu do zapłaty.

Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że osoby, którym zdarzyło się jechać bez ważnego biletu komunikacją miejską, otrzymują wezwania do zapłaty na niewielkie kwoty, zwykle nie przekraczające 200 zł. Zdarzają się również notoryczni „gapowicze”, których zobowiązania względem spółek zarządzających transportem miejskim wynoszą niekiedy nawet kilka tysięcy złotych! Oczywiście otrzymując wezwanie do zapłaty z firmy świadczącej usługi transportu publicznego, np. ZTM czy MPK, musimy przede wszystkim przypomnieć sobie fakt przejazdu bez biletu i ustalenia, czy kwota zawarta w wezwaniu do zapłaty jest wyrażona we właściwej wysokości. Jeśli zdarzył nam się przejazd bez ważnego biletu jednokrotnie, a wezwanie do zapłaty opiewa na dużą kwotę, to nie należy w żadnym razie podejmować kroków, które mogłyby spowodować uznanie długu.

Przedawnienie długu za jazdę bez ważnego biletu komunikacją miejską.

Przedawnienie długu za jazdę „na gapę” jest bardzo krótkie i wynosi zaledwie 1 rok, licząc od dnia ujawnienia przejazdu albo od dnia, kiedy zobowiązanie miało zostać zapłacone zgodnie z tzw. mandatem. Upływ 1 roku powoduje, że co prawda zobowiązanie istnieje, ale nie może być przez przewoźnika miejskiego przymusowo dochodzone. Oczywiście osoba zadłużona może zostać pozwana do sądu, ale wystarczy wówczas, aby podniosła skuteczny zarzut przedawnienia. Wówczas sąd oddali powództwo firmy transportowej.

Otrzymałeś sądowy nakaz zapłaty albo wyrok zaoczny z powództwa banku, firmy windykacyjnej lub firmy pożyczkowej chwilówki?

Pamiętaj, że masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku lub nakazu zapłaty.

Nie zwlekaj! Zgłoś się do naszej Fundacji po DARMOWĄ pomoc prawną.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

Oddłużanie i Antywindykacja Fundacja Darmowy Prawnik

Dług za jazdę bez ważnego biletu wykupiła firma windykacyjna. Co robić?

Niestety coraz więcej firm świadczących usługi transportu miejskiego nie dochodzi roszczeń na własną rękę, ale sprzedaje wszystkie należności na rzecz firm windykacyjnych. W takiej sytuacji potencjalny dłużnik otrzymuje wezwanie do zapłaty zazwyczaj znacząco zawyżonych kwot albo ugodę do podpisania z windykatorem. Pamiętaj! Zanim cokolwiek podpiszesz albo skontaktujesz się z windykatorem, skorzystaj z fachowej pomocy prawnej, aby przypadkowo nie uznać zadłużenia.

Codziennością stało się, że firmy windykacyjne, które masowo zakupiły roszczenia przewoźników miejskich, np. ZTM czy MPK, pozywają osoby potencjalnie zadłużone do e-sądu, który wydaje nakazy zapłaty bez żadnych dowodów! Wówczas należy bezwzględnie odwołać się od otrzymanego nakazu zapłaty w terminie 14 dni od dnia otrzymania przesyłki sądowej, pod rygorem postępowania egzekucyjnego (komorniczego).

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty z sądu o zapłatę mandatu za przejazd bez biletu? Zgłoś się do nas po bezpłatną pomoc prawną! Zgłoszenia możesz dokonać przez formularza znajdujący się na:  https://www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

Pamiętaj, że na złożenie sprzeciwu od sądowego nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego masz tylko 14 dni, licząc od dnia odbioru przesyłki sądowej.

Błąd w treści sprzeciwu może skutkować jego odrzuceniem. Nie ryzykuj i zgłoś się do naszej Fundacji. Napiszemy dla ciebie sprzeciw za darmo.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO BEZPŁATNĄ POMOC PRAWNĄ
 
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link