Polacy zadłużają się na potęgę!

Polacy zadłużają się na potęgę!
4.4 (88.7%) 23 votes

Niestety nie mamy dobrych wieści. Z ostatnich badań ankietowych przeprowadzonych w listopadzie 2017 roku wynika, że Polacy bardzo chętnie zadłużają się w celach konsumpcyjnych. Co najbardziej martwi, to fakt, że zazwyczaj wydatki nie są związane z rzeczywistymi potrzebami pożyczkobiorcy. Większość zakupów kredytowanych przeznaczana jest na podniesienie komfortu życia i posiadania przedmiotów podnoszących prestiż w społeczeństwie.

Jeden dzień, wiele kredytów.

Z najnowszych badań wynika, że tylko 24 listopada 2017 roku, czyli tzw. Black Friday, udzielono 20,5 tysiąca (20.500) kredytów konsumpcyjnych na kwotę łączną 71,8 mln złotych (71.800.000,00 zł)! Gdyby wyliczyć zadłużenie przeciętne na każdego Polaka, włączając w to małoletnie dzieci, to wartość zadłużenia każdego obywatela Polski wzrosłaby o mniej więcej 2 zł tylko w ciągu tego jednego dnia. To niepokojące zjawisko.

Na co Polacy wydają pożyczone pieniądze?

Pieniądze pochodzące z kredytów gotówkowych najchętniej wydajemy na zakup samochodu (21%), mebli i wyposażenia domu (18%) oraz na spłatę innych kredytów i pożyczek (17%).
Inaczej przedstawiają się kredyty ratalne. W tym segmencie największy udział mają kredyty na zakup sprzętu RTV i AGD (34%), komputera i laptopa (24%) oraz telefonu komórkowego (13%).

Kiedy zadłużamy się najczęściej i dlaczego?

Najczęściej Polacy zadłużają się w weekendy. Z badań przeprowadzonych w listopadzie bieżącego roku wynika, że w soboty i niedziele udzielanych jest aż 23% wszystkich kredytów ratalnych w tygodniu. Co ciekawe, w niedzielę wydawanych jest najwięcej kart kredytowych.

Ogólnie można przyjąć, że w Polsce mamy do czynienia ze stałym trendem zwyżkowym jeśli chodzi o wydatkowanie pieniędzy na rzeczy nie stanowiące pierwszej potrzeby. Z jednej strony zarabiamy więcej, wzrasta systematycznie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę i wielu Polaków korzysta z programów społecznych, jak np. 500+, ale jednocześnie martwi fakt, że w dużej mierze finansujemy zakupy z kredytów, a nie z poczynionych oszczędności.

Niewątpliwie w naszym kraju potrzebne jest wprowadzanie do szkół edukacji finansowej dla dzieci, aby zmniejszać ryzyko utraty płynności finansowej, która bardzo często powstaje w związku z zaciąganiem nieprzemyślanych kredytów i pożyczek pod presją chwili. Zazwyczaj lepiej jest poczekać z zakupem interesujących nas przedmiotów, niż spłacać zobowiązania, które wykraczają poza nasze możliwości finansowe i rujnują nasze domowe budżety.

Źródło: Strefa Biznesu | Foto: Designed by Freepik

Otrzymałeś wyrok zaoczny lub sądowy nakaz zapłaty z powództwa firmy windykacyjnej, chwilówki lub banku?

Pamiętaj, że masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku lub nakazu zapłaty. Nie zwlekaj! Zgłoś się do naszej Fundacji po DARMOWĄ pomoc prawną.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ
 
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link