Pismo do firmy windykacyjnej o przedawnienie długu – Wzór

Pismo do firmy windykacyjnej o przedawnienie długu – Wzór
4.6 (91.43%) 28 votes

Firmy windykacyjne regularnie zasypują rzekomych dłużników wezwaniami do zapłaty, z których zwykle nic nie wynika. W pismach tych windykatorzy ograniczają się do kategorycznego żądania zapłaty pod groźbą skierowania sprawy do sądu. Oczywiście nie ma mowy o załączeniu jakichkolwiek dowodów na istnienie długu. Mało tego! Firmy windykacyjne nawet nie wspominają o ich istnieniu, a jedynie posiłkują się rzekomą umową cesji wierzytelności. Dlatego z takiego wezwania rzekomy dłużnik nie dowie się o jaki dług chodzi oraz dlaczego ma go płacić.

Każda osoba wezwana do zapłaty przez firmę windykacyjną ma prawo do uzyskania pełnych informacji. Skoro wierzyciel wzywa do zapłaty, to jego obowiązkiem jest uzasadnienie oraz udowodnienie, że te pieniądze mu się należą. Niestety firmy windykacyjne często wykorzystują niską świadomość prawną konsumentów. Żerując na ich niewiedzy najpierw prośbą, a później groźbą próbują wymusić spłatę przedawnionego albo nieudowodnionego długu. Dlatego podkreślamy, windykator nie ma prawa nękać rzekomego dłużnika. A już szczególnie jeśli dług jest przedawniony albo nienależny!

Pismo o przedawnienie długu do firmy windykacyjnej

Każdy rzekomy dłużnik ma prawo wystąpić do wierzyciela z żądaniem ujawnienia dokumentów, na podstawie których domaga się zapłaty. Skoro wierzyciel dochodzi pieniędzy, to na pewno ma stosowne dowody.

Przygotowaliśmy dla Państwa unierwsalny wzór pisma, który można wykorzystać w korespondencji z firmą windykacyjną. Wystarczy we wskazanych miejscach uzupełnić dane rzekomego dłużnika wzywanego do zapłaty, dane adresowe wierzyciela oraz numer sprawy. Takie pismo stanowi wezwanie firmy windykacyjnej do udowodnienia, że dług faktycznie istnieje. Dodatkowo stanowi oświadczenie dla windykatora, że nie godzimy się na nękanie i jeśli nie zaprzestanie swoich działań, to zostanie pozwany do sądu o odszkodowanie! Skierowanie do firmy windykacyjnej takiego pisma nie kończy sprawy. To dopiero początek walki o godne życie, wolne od nękania przez windykatorów.

Wzór pisma o przedawnienie długu – do pobrania

Żeby pobrać wzór pisma wystarczy kilknąć w ikonę poniżej. :)

pismo do windykatora o przedawnienie długu wzór

Co powinno zawierać pismo do firmy windykacyjnej?

Jeśli wierzyciel odpowie na takie pismo i przedstawi dowody na istnienie długu, to jednocześnie ułatwi rzekomemu dłużnikowi ustalenie terminu przedawnienia. Dzięki temu dalsze działania obronne będą o wiele skuteczniejsze.

Dlatego w treści pisma z wezwaniem do przedstawienia dowodów należy przede wszystkim zażądać poniższych dokumentów:

  1. umowy z pierwotnym wierzycielem,
  2. umowy cesji wierzytelności wraz z wszystkimi załącznikami tej umowy,
  3. wypowiedzenia umowy pierwotnej przez wierzyciela pierwotnego (o ile umowa miała zostać wypowiedziana),
  4. bankowego tytułu egzekucyjnego z nadaną klauzulą wykonalności (o ile takowy istnieje).

Na ich podstawie będzie można łatwo ustalić istnienie (lub nieistnienie) roszczenia oraz termin wymagalności w celu podniesienia zarzutu przedawnienia.

A jeśli zostanę pozwany o zapłatę?

Firmy windykacyjne niechętnie dzielą się dokumentani, jakie posiadają w sprawie. Dlatego bardzo często zamiast korespondować z dłużnikiem wybierają drogę sądową. Jeśli tak się stanie i firma windykacyjną złoży pozew o zapłatę do sądu lub e-sądu, to prosimy o kontakt. Pomożemy Państwu napisać sprzeciw od nakazu zapłaty albo odpowiedzi na pozew. A jeśli zajdzie taka potrzeba, to nasz prawnik będzie reprezentował Państwa w sądzie.


Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ ANALIZY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA
close-image