Ile z pensji może zabrać komornik w 2018 r.?

Ile z pensji może zabrać komornik w 2018 r.?
4.4 (87.41%) 27 votes

Sprawdziliśmy, jaką kwotę z miesięcznej wypłaty może zabrać komornik sądowy w 2018 r. Kwoty zajęcia komorniczego są różne, w zależności od tego z jakiego tytułu jest uzyskujemy wynagrodzenie. Ponieważ w 2018 r. podniesiono najniższe wynagrodzenie do kwoty 2100 zł brutto, to również zmianie uległa wysokość kwoty wolnej od zajęć.

Ile może zająć komornik z pensji w 2018 roku?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w 2018 r. podniesiono kwotę minimalnego wynagrodzenia i obecnie wynosi ono 2100 zł brutto. Dlatego też kwota wolna od zajęcia komorniczego,  która jest równa stawce minimalnego wynagrodzenia, wynosi w tym roku 2100 zł brutto. Na wysokość kwoty wolnej nie ma wpływu ilość egzekucji komorniczych.

Dłużnik, który pracuje na podstawie umowy o pracę i otrzymuje tzw. minimalną pensję nie musi się obawiać, że komornik cokolwiek zabierze.

Należy również pamiętać, że komornika sądowego obowiązuje limit zajęcia komorniczego, który dla osób pracujących na pełny etat wynosi 50% otrzymywanego wynagrodzenia. W związku z powyższym, dłużnik zatrudniony na umowę o pracę, może mieć zajęte rzeczywiste 50% wynagrodzenia dopiero, gdy zarabia co najmniej 3060 zł na rękę. Jeśli zarabia mniej, to wysokość zajęcia zawsze będzie mniejsza niż ustawowe 50%.

Ile z pensji może zabrać komornik za niezapłacone alimenty?

W przypadku długów alimentacyjnych limit kwoty wolnej od potrąceń jest niższy i wynosi 40% kwoty uzyskiwanego wynagrodzenia. Ustawodawca postanowił w ten sposób zabezpieczyć interesy dzieci, dla których nawet niewielkie kwoty uzyskiwane w toku egzekucji mogą mieć zasadnicze znaczenie.

Dlatego też nie ma tutaj zastosowania zasada, wedle której wolna od egzekucji jest kwota minimalnego wynagrodzenia. Komornik może zająć takiemu dłużnikowi 60% wynagrodzenia. W przypadku umowy o pracę za „minimalną krajową” będzie to kwota 840 zł brutto / 612 zł netto. Poniżej tej kwoty komornik nie może egzekwować nawet za długi alimentacyjne.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to nadal możesz się bronić i odzyskać pieniądze! Zgłoś się do nas po DARMOWĄ pomoc prawną.

Zostałeś pozwany przez windykatora, bank lub chwilówkę? Nie zwlekaj! Aby złożyć skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty masz tylko 14 dni od dnia odbioru przesyłki.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ

ile jaką kwotę może zabrać z pensji komornik

Ile komornik może zabrać z umowy zlecenia, umowy o dzieło?

W tym przypadku nie możemy mówić o ustawowej kwocie wolnej od zajęcia. W 2018 r. komornik nadal ma prawo do dokonania zajęcia 100% wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu umów cywilnoprawnych, np. umowy o dzieło i umowy zlecenia.

Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, gdy umowa o dzieło lub zlecenia są jedynym źródłem dochodu dłużnika i mają charakter stały oraz powtarzalny. Istotne jest także, aby dłużnik pracował od dłuższego czasu u jednego pracodawcy. Wtedy można złożyć do komornika wniosek o zwolnienie z zajęcia wynagrodzenia. Taki wniosek należy jednak odpowiednio umotywować, przedstawić stosowne dokumenty. Nie ma też gwarancji, że komornik pójdzie dłużnikowi na rękę.

Mam komornika, a nie wiem dlaczego!

Wiele osób dowiaduje się wszczęciu postępowania egzekucyjnego w dość niespodziewany sposób. Jak zatrzymać komornika w takiej sytuacji?

Nagle komornik zajmuje konto w banku i nie można zapłacić za zakupy w sklepie. Gdy mamy więcej szczęścia, to do domu przychodzi list od komornika z postanowieniem o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Jak to się stało, skoro nie było żadnej sprawy sądowej, a przynajmniej ja o niej nic nie wiem? Co robić.

Prawa jest taka, że sąd wydał nakaz zapłaty, ale z dużą dozą prawdopodobieństw był on wysłany na nieaktualny adres. Często jest to celowa praktyka wierzyciela, aby zminimalizować ryzyko, że dłużnik odwoła się od nakazu i złoży sprzeciw do sądu.

Na szczęście nic straconego! Nadal można zatrzymać komornika, zwolnić zajęcia i skutecznie złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. Jeżeli jesteście Państwo w takiej sytuacji, to zapraszamy do kontaktu z naszą Fundacją w celu uzyskania darmowej pomocy prawnej.

Komornik zabiera więcej niż powinien

Uważasz, że komornik zabiera z Twojego wynagrodzenia kwotę większą, niż ma do tego prawo zgodnie z przepisami? W takiej sytuacji masz prawo złożyć skargę do sądu! Dokładne informacje, jak napisać taką skargę znajdziesz w naszym poradniku: Wzór skargi na czynności komornika.

Nie zwlekaj! Aby złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty masz tylko 14 dni od dnia odbioru przesyłki sądowej.

Błąd w treści sprzeciwu może skutkować jego odrzuceniem. Nie ryzykuj! Zgłoś się do naszej Fundacji. Napiszemy dla ciebie sprzeciw za darmo.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ

 
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link