Otrzymałeś pismo albo sądowy nakaz zapłaty od niestandaryzowanego sekurytyzacyjnego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, w skrócie NSFIZ? Dla przykładu: PROKURA, GetPro, BEST lub inne? Zastanawiasz się, co to jest i czy możesz uniknąć zapłaty zadłużenia? Z pomocą doświadczonego prawnika możesz uzyskać całkowite anulowanie zadłużenia! W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić. A jeśli nie chcesz działać samodzielnie, zawsze możesz skontaktować się z naszą kancelarią. O tym czym są niestandaryzowane sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne zamknięte i jak się przed nimi bronić dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty (NSFIZ)?

Bez szczególnego zagłębiania się w szczegóły formalno-prawne niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty, to inaczej podmiot, którego zadaniem jest skupowanie istniejących na rynku wierzytelności (sekurytyzacja długów). Wierzytelności, które niejednokrotnie ze względu na ich jakość są niskiej wartości. Najlepszym przykładem są wierzytelności, które uległy już przedawnieniu. Wynikiem zakupu roszczeń cywilnych, w tym przedawnionych przez NSFIZ jest ich dochodzenie od potencjalnych dłużników.

Właśnie hasło „przedawnione wierzytelności” powinno być tu słowem-kluczem. Nierzadko bowiem fundusz sekurytyzacyjny zamknięty kontaktuje się z dłużnikami, których zobowiązania są już przedawnione, tzn., że nie trzeba ich już spłacać. Dlatego powinniśmy wstrzymać się z działaniem, gdy otrzymamy pismo czy też telefon, w którym druga strona występuje z żądaniem zwrotu należności. Najpierw sprawdźmy – najlepiej z pomocą prawnika, np. z kancelarii EuroLege, który na co dzień zajmuje się takimi sprawami – czy rzeczywiście nadal jesteśmy zobowiązani spłacić dług. Jeżeli oddamy przedawniony dług, nie możemy później żądać jego zwrotu od wierzyciela. Wszystko dlatego, że przedawnienie nie jest tym samym co anulowanie długu. Dług nadal istnieje, ale dłużnik nie musi go już spłacać. Od jego woli zależy, czy to zrobi, czy też nie.

Mówiąc jednak najprościej, niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty jest to podmiot rynku windykacyjnego, który skupując duże pakiety wierzytelności, dochodzi ich następnie z zyskiem. Wszystko w ramach istniejących przepisów, dopuszczających działalność NSFIZ-ów.

Jak fundusz sekurytyzacyjny staje się nowym wierzycielem?

Jak to wygląda technicznie? Bank, firma pożyczkowa czy firma telekomunikacyjna wystawia na sprzedaż posiadane zadłużenia. Mogą wynikać one z niespłaconych pożyczek, kredytów, debetów czy rachunków telefonicznych. W efekcie wystawienia roszczeń na sprzedaż dochodzi do pewnego rodzaju przetargu, w którym wygrywa podmiot oferujący zazwyczaj najwyższą cenę zakupu. Mamy w takiej sytuacji do czynienia z klasyczną cesją wierzytelności. Jako czytelnik pewnie zastanawiasz się, jak to jest możliwe, że bez Twojej zgody i wiedzy wierzyciel sprzedaje Twoje zadłużenie. Przepisy prawa zezwalają na handel długami, z niewielkimi jedynie wyjątkami.

DARMOWA KONSULTACJA ODDŁUŻENIOWA W SPRAWACH KREDYTÓW I POŻYCZEK
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty? Chcesz wstrzymać komornika lub firmę windykacyjną?
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego oddłużenia oraz jak możemy Ci pomóc.
Kliknij w przycisk poniżej. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. Oddzwonimy.
DARMOWA KONSULTACJA

Czy niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty to firma windykacyjna? Przykład: Prokura, Hoist i GetPro.

W pewnym sensie niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty można nazwać firmą windykacyjną. Chociaż nie jest tak do końca. Wynika to z faktu, że NSFIZ jest tylko „przechowalnią” zakupionych roszczeń. Jest właścicielem długów, które zakupił od banków, chwilówek czy firm telekomunikacyjnych. Jednak samo posiadanie roszczeń to za mało. Inwestorzy, którzy lokują swoje środki w funduszach inwestycyjnych, chcą zysków. Takie w przypadku funduszy sekurytyzacyjnych mogą nastąpić jedynie wówczas, jeśli będą dochodzone. Jeśli będzie następował stały i stabilny dopływ gotówki.

W tym miejscu warto więc podkreślić znaczenie firm zarządzających pakietami wierzytelności. Począwszy od przejęcia na siebie korespondencji, a skończywszy na pozywaniu do sądu, firmy te przejmują na siebie kontakt z „klientem” funduszu sekurytyzacyjnego. Każdy niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty posiada firmę obsługującą ich wierzytelności. Oto przykłady:

  • Kruk S.A. (Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty);
  • GetBack S.A. (Altus Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Trigon Profit Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, GetPro Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty);
  • Hoist Polska Sp. z o.o. (Hoist I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Na rynku windykacyjnym działają także takie podmioty jak Best S.A, Best III, Takto i Protegat, które zajmują się skupowaniem długów od banków i firm pożyczkowych. Możesz o nich przeczytać w naszych artykułach:

Takie też podmioty zarządzające wierzytelnościami kierują do potencjalnych dłużników wezwania do spłaty zadłużeń. Wpłacane środki zasilają konta funduszy sekurytyzacyjnych.

Niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty – sądowy nakaz zapłaty i pozew

Jeśli jako hipotetyczny dłużnik zostałeś pozwany do sądu przez niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty to masz szczęście. W tym momencie masz możliwość zakończenia tej nieprzyjemnej przygody z windykatorem. Z takim problemem zwrócił się do nas Pan Krzysztof z okolic Szczecina pisząc:

„Proszę Państwa o pomoc. Dostałem dzisiaj nakaz zapłaty z sądu rejonowego. Pozywa mnie firma Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty z siedzibą we Wrocławiu. Miałem już kiedyś problem z firmą windykacyjną i płaciłem. Była to firma Kruk z Wrocławia. Zapłaciłem prawie wszystko, a teraz mam płacić drugi raz? Jak z tego wybrnąć?”

Oczywiście zapewniliśmy Panu Krzysztofowi pomoc. Co najciekawsze, Pan Krzysztof spłacił ponad 70% zadłużenia, którego nie kwestionował. Jednak zwróciliśmy się do sądu, aby ten zobowiązał firmę Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty do przedłożenia umowy, którą Pan Krzysztof zawierał z bankiem. Co się okazało? Powód w sprawie tej umowy nie miał. Pisał jednak, że dowodem na istnienie dochodzonego roszczenia jest wyciąg z ksiąg funduszu sekurytyzacyjnego. Taki sam dowód, jakby Pan Krzysztof napisał na kartce, że nie jest firmie windykacyjnej nic winien. W efekcie naszych działań nakaz zapłaty został uchylony, a powództwo ostatecznie oddalone.

Dlatego trzeba pamiętać, że nakaz zapłaty z sądu albo wezwanie na rozprawę sądową, to nie koniec świata. To dopiero początek historii, która ma prawo zakończyć się dla Ciebie pełnym sukcesem i całkowitym oddłużeniem!

Co zatem zrobić, gdy otrzymasz pozew z funduszu sekurytyzacyjnego?

Zanim NSFIZ wystąpi na drogę sądową, może wysłać dłużnikowi pismo z żądaniem zapłaty, choćby częściowej. Często takie pisma nie mają żadnej podstawy w charakterze dokumentów potwierdzających istnienie długu. Dlatego nie warto odpowiadać na takie zwykłe listy, które mogą nie odpowiadać rzeczywistości. Zwykle wierzyciele w ten sposób próbują wymóc na dłużniku potwierdzenie jego zobowiązań. Zanim więc podejmiesz jakiekolwiek próby kontaktu z wierzycielem, skontaktuj się z prawnikiem.

Natomiast, gdy otrzymasz pozew sądowy od NSFIZ, np. Prokura, odeślij odpowiedź. Jeżeli tego nie zrobisz, stracisz możliwość obrony, a sąd najprawdopodobniej zasądzi należności na rzecz funduszu. Dlatego nie warto oddawać swoich praw do obrony walkowerem. Lepiej natomiast obmyślić plan działania z pomocą doświadczonych fachowców.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali, jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc. Działamy już od wielu lat na rynku szeroko pojętej antywindykacji (oddłużania). Pomogliśmy już tysiącom osób wyjść z problemów zadłużenia. Łączna liczba wygranych spraw sądowych z naszą pomocą wynosi już ponad 7500 spraw i nadal rośnie!

Dzięki nowoczesnej technologii komunikacji Kancelaria EUROLEGE prowadzi obsługę zdalną spraw na terenie całego kraju. W celu zgłoszenia swojej sprawy nie musisz umawiać się z prawnikiem, a potem tracić czasu na dojazd. U nas wszystko załatwisz zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy! To ogromna oszczędność czasu. Bardzo często potrzebnego w załatwieniu spraw sądowych. Pomagamy również na etapie postępowań komorniczych. Potrafimy zablokować komornika i odzyskać pieniądze zabrane przez organ egzekucyjny. Nie zawsze, ale zanim podejmiemy się sprawy zawsze badamy czy są prawne i faktyczne podstawy do dochodzenia roszczeń.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:


4.5/5 - (74 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników Wzory i przydatne pisma

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Iwona Pilarczyk pisze:

Czy Waszą kancelaria negocjuje wyroki apelacyjne i rozkłada dług na raty

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Iwono. Możemy zająć się kwestią negocjacji z wierzycielem, nawet w przypadku prawomocnego wyroku sądowego. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Wixon952@gmail.com pisze:

Dotyczy sprawy 312282 x3 zaciągnięte z krd sprawy z 2018 roku a takich postępowania nie było wręcz przeciwnie były w 2013 i jaki w tym cel że są zmienione daty ???

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Dariusz pisze:

Witam,po nocnym przeglądaniu państwa stron, postanowiłem opisać swoje problemy.Otrzymałem pismo wezwanie do zapłaty pod rygorem złożenia wniosku egzekucyjnego i wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego od Wierzyciela, Kancelaria Prawna K.Buczek i Wspólnicy spółka komandytowa we Wrocławiu,dalszy Wierzyciel:Ultimo Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.Tak mi się wydaje że sprawa jest przedawniona,bo jest z roku 2010-12.06 na kwotę 2.710.61PLN.Takich pism otrzymałem od podobnych (Funduszy)wiele i mam cały regał takich pism.Wcześniej próbowałem odpisywać,ale nie mam czasu na odpisywanie na te pisma,bo praca (nauka jazdy)to, że mało zarabiam,to po całym dniu pracy od rana do wieczora nie mam siły na odpowiedź.Może coś państwo doradza co robić,bo ilości otrzymanych od tych firm pism już się gubię i nie daje rady.Pozdrawiam.Dariusz

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry. Zajmujemy się pomocą z tego rodzaju sprawach. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pan tutaj: https://klient.eurolege.pl

Avatar photo Kancelaria EuroLege pisze:

Dzień dobry Pani Barbaro. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Przy czym potrzebujemy więcej informacji związanych przede wszystkim z tym co działo się na etapie postępowań sądowych. To dla nas kluczowa wiedza, aby wskazać możliwości oddłużania. Jeszcze dzisiaj będziemy do Pani dzwonili albo napiszemy do Pani maila z prośbą o szerszy opis sprawy i dodatkowe informacje.