Pozew sądowy z Ferratum Bank o zapłatę pożyczki. Jak się bronić?

Pozew sądowy z Ferratum Bank o zapłatę pożyczki. Jak się bronić?
5 (100%) 22 vote[s]

Wziąłeś albo zamierzasz wziąć pożyczkę w Ferratum Bank? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy pożyczka w Ferratum Bank udzielana jest na rozsądnych warunkach. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się również czy Ferratum Bank pozywa pożyczkobiorców do sądu oraz w jaki sposób bronić się przed windykacją z Ferratum Banku.

Pożyczka w Ferratum Bank. Jakie są koszty i RRSO w umowie pożyczki z Ferratum Bank?

Firma kredytowa/pożyczkowa Ferratum Bank nie jest firmą Polską, chociaż na polskim rynku działa bardzo prężnie. Ferratum Bank udziela pożyczek krótko i średnio i długoterminowych, z okresem spłat od 6 miesięcy do 24 miesięcy (2 lata). Oznacza to, że jej konkurentami są m.in. VIA SMS, VIVUS czy ID Finance Poland. Siedziba Ferratum Bank znajduje się na Malcie. Pożyczki natomiast zawierane są zdalnie, przy użyciu systemu teleinformatycznego.

Na potrzeby artykułu weszliśmy na stronę firmy pożyczkowej Ferratum Bank i zadeklarowaliśmy kwotę pożyczki na maksymalne 9.500 zł. Okres spłat ustaliliśmy na 24 miesiące. Każda rata płatna co miesiąc, czyli 24 raty łącznie. I tutaj absolutne zdziwienie… Pożyczając 9.500 zł na 24 miesiące mamy do oddania 18.143 zł! Oznacza to, że koszty i opłaty z tytułu udzielenia pożyczki wyniosłyby 8.643 zł. Może nie budziłoby naszego zdziwienia to aż tak bardzo, gdyby nie fakt, że koszt administracyjny to 7.200zł! Niestety czym jest ten koszt administracyjny i co konkretnie się na niego składa nie wiemy. Rrzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) pożyczki w zadeklarowanej wysokości wyniosła 103%.

Jaka więc jest nasza rada? Jeśli nie musisz pożyczać w Ferratum Bank to tego absolutnie nie rób. Koszt pożyczki jest tak wielki, że oddasz pożyczkodawcy z Malty prawie drugie tyle co pożyczyłeś.

Windykacja z Ferratum Bank. Jak rozmawiać z windykatorem?

Jeśli zaprzestałeś spłacać pożyczkę w Ferratum Bank to możesz spodziewać się windykacji. Najpewniej przybierze ona postać pism z wezwaniem do zapłaty oraz audytów telefonicznych, przypominających o konieczności zapłaty. Jeśli nie wiesz jak rozmawiać z windykatorem, to koniecznie musisz przeczytać nasz artykuł: jak rozmawiać z windykatorem przez telefon.

Jeśli firma pożyczkowa nie otrzyma zapłaty zawyżonych kosztów, to wówczas należy liczyć na wizytę windykatora terenowego. Oczywiście taka sytuacja nie musi nastąpić. Jeśli jednak firma Ferratum Bank wyśle do Ciebie jako pożyczkobiorcy pracownika terenowego, to wówczas musisz zapoznać się z artykułem co może, a czego nie może windykator terenowy.

Pozew i nakaz zapłaty z Ferratum Bank. Jak się bronić?

Konsekwencją braku zapłaty jest złożenie przez Ferratum Bank pozwu do sądu. W efekcie złożonego pozwu sąd wydaje nakaz zapłaty, w którym orzeka o obowiązku zapłaty całego roszczenia powoda. Taki nakaz zapłaty jednak niewiele oznacza. Pożyczkobiorca jako pozwany może, a zazwyczaj nawet powinien złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty w postepowaniu upominawczym. W sprzeciwie takim należy podać wszystkie dowody, twierdzenia oraz zarzuty przeciwko żądaniu pozwu. Na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty pozwany ma zaledwie 2 tygodnie od dnia jego doręczenia. Sprzeciw zgodnie z zawartym pouczeniem składa się do sądu, który wydał nakaz zapłaty.

Co takiego można zarzucić firmie Ferratum Bank w sprzeciwie od nakazu zapłaty? Zarzutów może być wiele, ale najistotniejszym jest ustalenie, czy Ferratum Bank nie zastrzegł w umowie z Tobą jako pożyczkobiorcą tzw. klauzul niedozwolonych. Mówiąc prościej, czy nie przesadził z kosztami pożyczki. Mając na uwadze fakt, że za pożyczone 9.500 zł trzeba będzie zapłacić 7.200 zł kosztów administracyjnych, to zdecydowanie ta kwota może się Ferratum Bank nie należeć.

Zamiast nakazu zapłaty sąd może wyznaczyć rozprawę i wysłać wezwanie na rozprawę. Należy pamiętać, żeby zawsze zająć jakieś stanowisko na piśmie, aby końcowo nie narazić się na wydanie wyroku zaocznego, który zmusi nas do składania sprzeciwu od wyroku zaocznego.

A co jeśli nie złożysz sprzeciwu od nakazu zapłaty w terminie 2 tygodni od daty jego doręczenia? Wówczas nakaz zapłaty uprawomocni się co do całej kwoty, Ferratum Bank wystąpi do sądu o nadanie klauzuli wykonalności i sprawę odda do komornika. Na tym etapie pomoc jest już praktycznie niemożliwa.

Fundacja EuroLege jak się zgłosić

Call Now Button
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ ANALIZY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA
close-image