Komornicy odchodzą z zawodu!

Komornicy odchodzą z zawodu!
4.5 (89.17%) 24 votes

Jak ostatnimi czasy donoszą media, komornicy sądowi rezygnują z wykonywania swojego zawodu, składając masowo wnioski do Ministerstwa Sprawiedliwości o skreślenie z listy. Tylko w 2017 roku z pracy komornika zrezygnowały aż 74 osoby w skali kraju! Jeszcze rok temu takich przypadków było 20, a w 2015 roku zaledwie 5. Zauważalny jest zdecydowanie trend zwyżkowy, na granicy przyrostu rezygnacji w granicach 300-400% rok do roku.

Oficjalnie przyczynami zamykania biznesu przez komorników sądowych są: chęć podjęcia innej pracy zarobkowej, choroba czy przejście na wcześniejszą emeryturę. W rzeczywistości jednak powód masowego exodusu komorników z zawodu jest bardziej niż oczywisty a są to o dziwo …. pieniądze!

Z danych za 2017 rok wynika, że aż w ponad 75% (czyli więcej niż 3 na 4) kancelarii komorniczych w Polsce spadła dochodowość. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne. Począwszy od zmian w przepisach prawa, zmniejszających wynagrodzenie komorników względem dotychczasowych stawek za czynności egzekucyjne, na niekorzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego kończąc, w którym SN stwierdził, że komornicy nie są uprawnieni do naliczania podatku VAT kończąc.

Takie zjawisko z jednej strony i zupełnie pozornie może cieszyć potencjalnych dłużników, czyli klientów komorników sądowych. W końcu wydaje się, że mniej komorników sądowych, to mniej egzekucji. Z drugiej jednak strony, taki zauważalny trend może spowodować, że na rynku pozostaną jedynie największe kancelarie komornicze, które jeśli przetrwają ten trudny dla nich czas, mogą w przyszłości zawładnąć rynkiem egzekucji w kraju i jeszcze bardziej niż spotyka się to obecnie, zabetonować zawód komornika. Niestety byłoby to z dużą niekorzyścią dla dłużników, gdyż duża kancelaria to dużo pracowników i bezduszny aparat, w którego trybach osoba egzekwowana staje się jedynie numerkiem.

Jeśli komornik sądowy prowadzi wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne, a Ty nie wiedziałeś nic o żadnym postępowaniu sądowym w tej sprawie to zgłoś się do Fundacji po bezpłatną pomoc prawną. Zgłoszenia możesz dokonać wypełniając formularz na: https://www.darmowyprawnik.eu/zablokuj-egzekucje-komornicza/

Źródło: money.pl

Designed by Freepik

Otrzymałeś wyrok zaoczny lub sądowy nakaz zapłaty z powództwa firmy windykacyjnej, chwilówki lub banku?

Pamiętaj, że masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku lub nakazu zapłaty. Nie zwlekaj! Zgłoś się do naszej Fundacji po DARMOWĄ pomoc prawną.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ
 
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link