Jak napisać odpowiedź na pozew od firmy windykacyjnej

Jak napisać odpowiedź na pozew od firmy windykacyjnej
4.5 (90.83%) 24 votes

Otrzymałeś z sądu wezwanie na rozprawę, a wraz z nim pozew windykatora i inne dokumenty, z których ma wynikać zasadność dochodzonego wobec Twojej osoby roszczenia? Poza tym, że Sąd wzywa Ciebie na rozprawę, to jeszcze wyznacza termin, w którym powinieneś wnieść odpowiedź na pozew. Termin taki nie może być krótszy niż 2 tygodnie. Niestety wielu pozwanych nie wie jak prawidłowo napisać odpowiedź na pozew, a wbrew pozorom nie jest to czynność łatwa, w szczególności jeśli pismo powinno zostać wniesione na urzędowym formularzu.

Co to jest odpowiedź na pozew?

Zgodnie z przepisami sąd może zobowiązać pozwanego do tego, aby złożył w sądzie przed rozprawą odpowiedź na pozew, a w tej odpowiedzi ustosunkował się do twierdzeń pozwu, podnosząc jednocześnie wszystkie zarzuty i przedstawiając wszystkie dowody, pod rygorem ich nieuwzględnienia na dalszym etapie postępowania. Groźnie brzmi i tak w istocie jest.

Jeśli jako pozwany nie złożysz odpowiedzi na pozew w terminie albo złożysz ją w sposób nieprawidłowy możesz przegrać, pomimo posiadania racji w procesie. Oczywiście windykator tylko na to czeka!

Otrzymałeś wyrok zaoczny lub sądowy nakaz zapłaty z powództwa firmy windykacyjnej, chwilówki lub banku?

Pamiętaj, że masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku lub nakazu zapłaty. Nie zwlekaj! Zgłoś się do naszej Fundacji po DARMOWĄ pomoc prawną.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ

W jakiej formie wnosić odpowiedź na pozew?

Co w pierwszej kolejności powinieneś zrobić? Przede wszystkim spojrzeć na pozew. Zobacz, czy został wniesiony na formularzu, czy też nie. Jeśli na formularzu, Ty również musisz wnieść odpowiedź na pozew w tej samej formie. Niestety w praktyce nie jest to zadanie łatwe. Wiedzą o tym świetnie specjaliści z firm windykacyjnych, którzy celowo składają pozwy na urzędowych formularzach, aby utrudnić zadanie pozwanemu dłużnikowi. Musisz pamiętać, że w odpowiedzi na pozew podnosisz wszystkie zarzuty (np. zarzut przedawnienia). Jeśli tego nie zrobisz, sąd nie będzie tego badał z urzędu.

Jakie są skutki niezłożenia odpowiedzi na pozew?

A co jeśli w ogóle nie wniesiesz odpowiedzi na pozew i nie stawisz się na rozprawę? Wówczas sąd może wydać wobec Ciebie wyrok zaoczny. Takie orzeczenie jest skrajnie niebezpieczne dla dłużnika. Nie tylko dlatego, że sąd zasądzi całość roszczenia dochodzonego przez firmę windykacyjną i obciąży Ciebie kosztami całego procesu, ale również dlatego, że wyrok taki jest natychmiast wykonalny, co w praktyce oznacza, że windykator będzie mógł wszcząć postępowanie komornicze mimo braku prawomocności wydanego orzeczenia. Oczywiście wyrok zaoczny podlega zaskarżeniu sprzeciwem, ale od takiego środka skarżący będzie musiał wnieść opłatę w wysokości ½ opłaty od pozwu, lecz nie mniej niż 30 zł. Odpowiedź na pozew jest natomiast bezpłatna.

Nawet niewielki błąd albo odstępstwo od zasad wnoszenia sprzeciwu lub odpowiedzi na pozew może sprawić, że przegrasz sprawę sądową! Dlatego nie warto ryzykować przegranej z powodu prostych błędów procesowych, ale zaufać sprawdzonym profesjonalistom.

Pamiętaj, że na złożenie sprzeciwu od wyroku zaocznego lub sądowego nakazu zapłaty masz tylko 14 dni od dnia odbioru przesyłki sądowej.

Błąd w treści sprzeciwu może skutkować jego odrzuceniem. Nie ryzykuj i zgłoś się do naszej Fundacji. Napiszemy dla ciebie sprzeciw za darmo.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ

1 komentarz do wpisu “Jak napisać odpowiedź na pozew od firmy windykacyjnej

Dodaj komentarz

 
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link