Dostałem wezwanie na rozprawę do sądu. Co robić?

Dostałem wezwanie na rozprawę do sądu. Co robić?
4.9 (97.27%) 22 votes

Otrzymujemy dziesiątki telefonów oraz maili z pytaniem: „Otrzymałem wezwanie na rozprawę do sądu. Jak mam się zachować? Co robić?” Dlatego też postanowiliśmy dokładnie opisać Państwu, jakie będą skutki stawiennictwa oraz niestawiennictwa na rozprawie w terminie w sprawach z powództwa banku albo firmy windykacyjnej, np. Hoist.

Wezwanie na rozprawę sądową. Wybrać się czy lepiej zostać w domu?

Jak w większości spraw życiowych, nie ma jednej reguły, która pozwalałaby przyjąć określony schemat działania. Każda sprawa jest inna i modelowych rozwiązań nie ma. Ważne jest jednak, aby mieć pewną świadomość swoich praw oraz skorelowanych z nimi obowiązków.

Niedawno otrzymaliśmy maila od Pani Urszuli z Gdyni:

 „Proszę Państwa, piszę do Was w sprawie dla mnie bardzo ważnej. Kilka dni temu otrzymałam wezwanie na rozprawę z powództwa banku. Kwota dochodzonego roszczenia jest wygórowana, przecież spłaciłam znaczną część długu. Boję się jednak stawania przed sądem. W strachu mogę powiedzieć coś niedobrego. Obawiam się, że przez to mogę zaprzepaścić swoje życie.”.

Postanowiliśmy Pani Urszuli pomóc i zapewniliśmy specjalistę prawnego. Nie każdy jednak ma tyle szczęście. Wiele osób idzie do sądu bez wsparcia prawnego i nieświadomie uznaje swoje zadłużenia.

Wezwanie na sprawę. Stawiennictwo obowiązkowe, ale jednak nieobowiązkowe.

W pierwszej kolejności musisz pamiętać, że Ty, jako strona procesu cywilnego, masz uprawnienie do tego, aby pojawić się na terminie rozprawy. Nie jest to obowiązek! Możesz więc pojawić się na terminie rozprawy, jak również możesz nie przyjść na rozprawę. Obowiązek stawiennictwa na rozprawach mają prawidłowo wezwani świadkowie oraz biegli sądowi, których wiedzą posiłkuje się sąd wydając orzeczenia w sprawach.

Jeśli zostałeś pozwany przez bank, firmę telekomunikacyjną czy firmę windykacyjną to musisz wiedzieć, że Twoja obecność na rozprawie jest nieobowiązkowa, bez względu na to, co napisze sąd w swoim wezwaniu. W znacznej części przypadków może okazać się, że brak Twojego stawiennictwa będzie działał na Twoją korzyść. Dzięki temu, że się nie stawisz, unikniesz konieczności udzielania odpowiedzi na pytania sądu, które mogą okazać się dla Ciebie bardzo niekorzystne.

Musisz wiedzieć, że nieobecność Twojego przeciwnika (99,9% spraw) sprawi, że znajdziesz się w ogniu pytań ze strony sądu, które będą zmierzały do ustalenia okoliczności, co do których sąd może nie posiadać dowodów. Jeśli sam te dowody sądowi dostarczysz, to wówczas znacznie przyczynisz się do swojej przegranej w sprawie.

Otrzymałeś sądowy nakaz zapłaty albo wyrok zaoczny z powództwa banku, firmy windykacyjnej lub firmy pożyczkowej chwilówki?

Pamiętaj, że masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku lub nakazu zapłaty.

Nie zwlekaj! Zgłoś się do naszej Fundacji po DARMOWĄ pomoc prawną.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

Oddłużanie i Antywindykacja Fundacja Darmowy Prawnik

Dostałem wezwanie do sądu na rozprawę, ale nie chcę iść. Co wtedy?

Jeśli nie chcesz wybrać się do sądu na rozprawę to musisz zgłosić odpowiednie wnioski i zarzuty w sprzeciwie albo zarzutach od nakazu zapłaty. Jeśli o całej sprawie dowiedziałeś się jako pozwany dopiero z wezwania sądu, to masz obowiązek złożenia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym przez sąd terminie. Jeśli terminu takiego sąd nie wyznaczył, taką odpowiedź na pozew należy złożyć najpóźniej przed pierwszym terminem rozprawy.

Jeśli otrzymałeś wezwanie na rozprawę i jest to pierwsze pismo w sprawie to masz obowiązek złożenia odpowiedzi na pozew. Tylko pod takim warunkiem możesz pominąć stawiennictwo na rozprawie. W przeciwnym wypadku sąd wyda w Twojej sprawie wyrok zaoczny, co jest sytuacją bardzo niekorzystną i zmusi Ciebie jako pozwanego do złożenia sprzeciwu od wyroku zaocznego.

Jakie są skutki nie stawienia się na rozprawie?

Jak napisaliśmy już wcześniej, obowiązek stawiennictwa na każde wezwanie sądu w postępowaniu cywilnym mają prawidłowo wezwani świadkowie oraz wyznaczeni biegli sądowi. Ich nieusprawiedliwione niestawiennictwo może skutkować nałożeniem grzywny przez sąd, a w skrajnych przypadkach zarządzeniem doprowadzenia świadka albo biegłego na rozprawę pod przymusem, przy wykorzystaniu policji. Takie sytuacje jednak zdarzają się wyjątkowo rzadko.

W procesie z firmą windykacyjną czy bankiem stawiennictwo nie jest obowiązkowe, nawet jeśli sąd tak zarządzi. Jedynym skutkiem Twojego niestawiennictwa jako strony w takim procesie będzie to, że sąd pominie dowód z przesłuchania strony. Oznacza to, że jedynym skutkiem Twojego niestawiennictwa będzie brak przesłuchania Ciebie jako strony procesu. Napisaliśmy wyżej, że taka okoliczność bardzo często może okazać się dla Ciebie korzystna. Wszystko oczywiście zależy od tego, co napisałeś w sprzeciwie od nakazu zapłaty, zarzutach od nakazu zapłaty albo odpowiedzi na pozew firmy windykacyjnej czy banku.

 

Jeśli otrzymałeś wezwanie na rozprawę z powództwa banku albo firmy windykacyjnej to nie czekaj, zgłoś się już teraz po bezpłatną pomoc prawną Fundacji, wysyłając zgłoszenie na:  https://www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

Pamiętaj, że na złożenie sprzeciwu od sądowego nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego masz tylko 14 dni, licząc od dnia odbioru przesyłki sądowej.

Błąd w treści sprzeciwu może skutkować jego odrzuceniem. Nie ryzykuj i zgłoś się do naszej Fundacji. Napiszemy dla ciebie sprzeciw za darmo.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO BEZPŁATNĄ POMOC PRAWNĄ
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną pomoc prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA
close-image