Czyszczenie BIK. Jak wyczyścić BIK? Poradnik dla wpisanych do BIK.

Czyszczenie BIK. Jak wyczyścić BIK? Poradnik dla wpisanych do BIK.
5 (100%) 20 votes

Chciałeś wziąć kredyt w banku, ale dostałeś odmowę? Powodem tego była negatywna historia kredytowa ujawniona w BIK? Zobacz co to jest BIK, jakie są warunki wpisu do bazy BIK oraz kiedy i w jaki sposób można żądać wykreślenia danych z BIK.

Co to jest BIK?

BIK to skrót od nazwy Biuro Informacji Kredytowej. Jest to centralny rejestr informacji o historii kredytowej pożyczkobiorców/kredytobiorców. Tworzyć BIK oraz korzystać z BIK mogą instytucje finansowe, w tym banki, SKOKi oraz niektóre firmy pożyczkowe. Podstawą prawną działania BIK jest art. 105a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku „Prawo bankowe”.

Baza BIK powstała w celu wymiany informacji pomiędzy bankami, SKOK-ami oraz niektórymi firmami pożyczkowymi działającymi na rynku usług finansowych. Przedmiotem wymiany są dane dotyczące opóźnień w spłacie zobowiązań wynikających z kredytów oraz pożyczek.

Jak można trafić do BIK?

Do BIK może zostać wpisany kredytobiorca/pożyczkobiorca, który opóźnił się z zapłatą zobowiązania o co najmniej 60 dni. Wówczas instytucja, która chce wpisać swojego klienta do bazy BIK musi wystąpić do niego z wezwaniem do zapłaty i zagrożeniem, że brak zapłaty w terminie nie krótszym niż 30 dni spowoduje wpisanie go do bazy BIK. A więc zanim trafisz do BIK musi upłynąć dłuższy okres czasu od momentu, w którym popadłeś w opóźnienie ze spłata długu. Przedawnienie długu wynikającego z kredytu albo pożyczki nie wpływa na wpisy w bazie BIK.

Otrzymałeś sądowy nakaz zapłaty albo wyrok zaoczny z powództwa banku, firmy windykacyjnej lub firmy pożyczkowej chwilówki?

Pamiętaj, że masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku lub nakazu zapłaty.

Nie zwlekaj! Zgłoś się do naszej Fundacji po DARMOWĄ pomoc prawną.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

Oddłużanie i Antywindykacja Fundacja Darmowy Prawnik

Jak usunąć dane z BIK i odzyskać wiarygodność finansową?

Trafić do bazy BIK jest łatwo, ale usunięcie danych z BIK już do łatwych zadań nie należy. W Internecie można napotkać na wiele firm, które za wynagrodzeniem trudnią się czyszczeniem BIK. Działania takich „czyścicieli BIK” zasadniczo opierają się na pewnych schematach. Nie ma żadnej tajemnej wiedzy, którą posiadają tylko wybrani przedstawiciele tych firm.

Kiedy więc można żądać wykreślenia naszych danych z bazy BIK? Przepisy mówią o 3 sytuacjach.

  1. odwołanie przez klienta banku albo byłego klienta banku zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu umowy kredytowej/pożyczkowej lub upływ terminu na jaki została wyrażona zgoda;
  2. upływ 5 lat od dnia wpisania klienta bez jego zgody do bazy BIK po wygaśnięciu zobowiązania;
  3. dane są błędne albo zostały omyłkowo wprowadzone do bazy BIK.

Zasadniczo więc firmy zajmujące się czyszczeniem BIK próbują wykazać, że były klient banku nie został poinformowany przed wpisaniem do bazy BIK, o tym, że taki wpis nastąpi. Ponadto próbują wykazać, że nie zachowano co najmniej 30-dniowego terminu, od daty wezwania do zapłaty z pouczeniem o wpisaniu do bazy BIK.

Czyszczenie BIK najczęściej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Kosztuje za to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Przyczyną, dla której ludzie masowo korzystają z takich usług jest zwyczajnie chęć uzyskania pozytywnej zdolności kredytowej.

Pożyczka mimo wpisu w bazie BIK. Czy to możliwe?

Ostatnimi czasy ogłasza się wiele firm pożyczkowych z hasłem „pożyczka bez BIK”. Oczywiście takie pożyczki muszą odpowiednio dużo kosztować. Posiadania negatywnej historii w BIK nie jest jednak przeszkodą w uzyskaniu kredytu albo pożyczki w banku czy SKOK-u. Wszystko zależy od oceny naszej aktualnej zdolności kredytowej, nastawienia banku na naszą negatywną historię, kwoty kredytu czy dodatkowych zabezpieczeń. W każdym razie nie jest tak, że posiadając negatywną historię nie dostaniemy kredytu w banku.

Pomoc pozwanym o zapłatę i wpisanym do BIK

Jeśli zostałeś wpisany do BIK przez bank, SKOK albo firmę pożyczkową, a następnie którakolwiek z tych instytucji wystąpiła do sądu o wydanie nakazu zapłaty to zgłoś się do nas po bezpłatną pomoc prawną wysyłając poprzez formularz znajdujący się tutaj: https://www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

Pamiętaj, że na złożenie sprzeciwu od sądowego nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego masz tylko 14 dni, licząc od dnia odbioru przesyłki sądowej.

Błąd w treści sprzeciwu może skutkować jego odrzuceniem. Nie ryzykuj i zgłoś się do naszej Fundacji. Napiszemy dla ciebie sprzeciw za darmo.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO BEZPŁATNĄ POMOC PRAWNĄ
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną pomoc prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA
close-image