Czy odbierać listy z sądu i od komornika? Sposoby doręczeń przesyłek sądowych.

Czy odbierać listy z sądu i od komornika? Sposoby doręczeń przesyłek sądowych.
4.6 (91.2%) 25 votes

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie może być tylko jedna: TAK! Niestety nieznajomość prawa szkodzi, a w przypadku doręczania przesyłek sądowych i komorniczych może nie tylko szkodzić, ale również wywołać kryzys domowego budżetu. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Jak sąd i komornik doręczają korespondencję?

W myśl przepisów postępowania cywilnego (k.p.c.), doręczenia przesyłek sądowych dokonuje operator wyznaczony, którym aktualnie jest Poczta Polska S.A. Najprostszym sposobem doręczania jest doręczenie bezpośrednie, polegające na wręczeniu przez listonosza przesyłki sądowej wprost do rąk adresata. Bez znaczenia pozostaje miejsce doręczenia, ponieważ doręczający może wręczyć przesyłkę adresatowi bezpośredniemu wszędzie gdzie go zastanie.

Innym sposobem doręczenia przesyłki sądowej może być doręczenie pośrednie, polegające na tym, że przesyłkę sądową, pod wskazanym na kopercie adresem, odbiera dorosły domownik. Należy pamiętać, że domownikiem nie jest osoba, która jedynie chwilowo przebywa w domu adresata (np. gość), ale musi to być osoba tam zamieszkująca. Jeśli takie doręczenie nie jest możliwe, wówczas listonosz może zostawić przesyłkę administracji domu, dozorcy domu albo sołtysowi, jeśli osoby te nie są przeciwnikami adresata i zobowiązały się, że przekażą mu otrzymaną przesyłkę.

Otrzymałeś wyrok zaoczny lub sądowy nakaz zapłaty z powództwa firmy windykacyjnej, chwilówki lub banku?

Pamiętaj, że masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku lub nakazu zapłaty. Nie zwlekaj! Zgłoś się do naszej Fundacji po DARMOWĄ pomoc prawną.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ

Odebrałem pismo od komornika o egzekucji, a nie wiem skąd ten dług…

Ostatnim i najbardziej problematycznym sposobem doręczania przesyłek sądowych jest doręczanie przez tzw. „awizo”. Polega to na tym, że jeśli listonosz nie może doręczyć przesyłki na dwa sposoby podane wyżej, to wówczas zostawia informację o przesyłce, tzw. „awizo” w drzwiach mieszkania adresata albo w jego oddawczej skrzynce pocztowej. Taka czynność musi zostać powtórzona przez doręczającego przesyłkę po 7 dniach po raz drugi – zawiadomienie powtórne, tzw. „powtórne awizo”. Jeśli mimo powtórnej awizacji przesyłki adresat jej nie podejmie (ma na to łącznie 14 dni, od dnia pierwszej awizacji), wówczas trafi ona do nadawcy (sądu, komornika) jako DORĘCZONA!

Taką sytuację można nazwać skrajnie niekorzystną. Przede wszystkim dlatego, że w kopercie mógł znajdować się nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (np.. nakaz EPU) albo nakazowym, czy wezwanie na rozprawę w charakterze strony. Nieodebranie przesyłki spowoduje, że wysłany do adresata nakaz zapłaty uprawomocni się albo wydany zostanie wyrok zaoczny. Wówczas o całej sprawie pozwany może dowiedzieć się dopiero od KOMORNIKA!

Nieodbieranie listów z sądu i od komornika – czym to grozi?

Należy bezwzględnie pamiętać, że przysłowiowe „chowanie głowy w piasek” jest najgorszą rzeczą jaką można zrobić. Przez nieodebranie przesyłki sądowej nie wiesz co było w środku i zasadniczo pozbawiasz się szans na uczestnictwo w uczciwym procesie sądowym. W ten sposób możesz pozbawić się możliwości podniesienia zarzutu przedawnienia, a nawet możesz zapłacić dług, którego nigdy nie zaciągałeś!

PAMIĘTAJ! Jeśli listonosz przyniósł adresowane pismo od komornika albo pismo z sądu, to zawsze je odbieraj. Zaniechanie może Cię dużo kosztować!

Pamiętaj, że na złożenie sprzeciwu od wyroku zaocznego lub sądowego nakazu zapłaty masz tylko 14 dni od dnia odbioru przesyłki sądowej.

Błąd w treści sprzeciwu może skutkować jego odrzuceniem. Nie ryzykuj i zgłoś się do naszej Fundacji. Napiszemy dla ciebie sprzeciw za darmo.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ

Dodaj komentarz

 
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link