Agentka ABW podejrzana o wyprowadzenie danych z bazy PESEL

Agentka ABW podejrzana o wyprowadzenie danych z bazy PESEL
4.5 (90.53%) 19 votes

Jak podaje gazeta Rzeczpospolita w grupie osób zatrzymanych w grudniu pod zarzutem udostępnienia danych osobowych z bazy PESEL firmie windykacyjnej jest osoba pracująca w ABW! Jak ustaliła gazeta Agnieszka B. od dziesięciu lat jest zatrudniona na etacie w dziale kadr w centrali ABW.

Niedawne zatrzymania dotoczyły udostępnienia chronionych danych osobowych z państwowej bazy PESEL pracownikom firmy windykacyjnej. W gronie zatrzymanych był komornik sądowy z Warszawy Rafał W., były asesor komorniczy i zarazem pracownik firmy windykacyjnej GetBack, pracownik administracyjny kancelarii oraz wspomniana Agnieszka B.

Zaskakujące jest to, że kobieta od dziesięciu lat jest funkcjonariuszka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z centrali w Warszawie, zatrudniona na etacie w kadrach. Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że agentka dorabiała w kancelarii komornika i miała na to zgodę przełożonego, szefa ABW Dariusza Łuczaka (kierował Agencją w latach 2013–2015).

Wyciek danych na ogromną skalę

Śledztwo nadal trwa i prokuratura nie ujawnia wielu informacji dotyczących sprawy. Pewne jest to, że skala wycieku była ogromna. Firma windykacyjna GetBack broni się, że nie wiedziała o bezprawnych działaniach swojego pracownika i jest w tej sprawie pokrzywdzona. Nie zmienia to jednak faktu, że pracownik tej firmy uzyskał dostęp do całej bazy danych kancelarii komorniczej, (Komornik SQL) obejmującej informacje o blisko milionie Polaków, a także do danych 350.000 osób z rejestru PESEL.

Więcej o sprawie przeczytacie Państwo w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Na podstawie: Rzeczpospolita

Otrzymałeś wyrok zaoczny lub sądowy nakaz zapłaty z powództwa firmy windykacyjnej, chwilówki lub banku?

Pamiętaj, że masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od wyroku lub nakazu zapłaty. Nie zwlekaj! Zgłoś się do naszej Fundacji po DARMOWĄ pomoc prawną.

Jeśli nagle pojawił się komornik, a nie wiedziałeś o sprawie sądowej, to też możemy pomóc! Jeszcze nie wszystko stracone.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ
 
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link