Agentka ABW podejrzana o wyprowadzenie danych z bazy PESEL

//Agentka ABW podejrzana o wyprowadzenie danych z bazy PESEL
  • kradzież danych z bazy pesel przez agentkę abw
Agentka ABW podejrzana o wyprowadzenie danych z bazy PESEL
4.5 (90%) 10 votes

Jak podaje gazeta Rzeczpospolita w grupie osób zatrzymanych w grudniu pod zarzutem udostępnienia danych osobowych z bazy PESEL firmie windykacyjnej jest osoba pracująca w ABW! Jak ustaliła gazeta Agnieszka B. od dziesięciu lat jest zatrudniona na etacie w dziale kadr w centrali ABW.

Niedawne zatrzymania dotoczyły udostępnienia chronionych danych osobowych z państwowej bazy PESEL pracownikom firmy windykacyjnej. W gronie zatrzymanych był komornik sądowy z Warszawy Rafał W., były asesor komorniczy i zarazem pracownik firmy windykacyjnej GetBack, pracownik administracyjny kancelarii oraz wspomniana Agnieszka B.

Zaskakujące jest to, że kobieta od dziesięciu lat jest funkcjonariuszka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z centrali w Warszawie, zatrudniona na etacie w kadrach. Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że agentka dorabiała w kancelarii komornika i miała na to zgodę przełożonego, szefa ABW Dariusza Łuczaka (kierował Agencją w latach 2013–2015).

Wyciek danych na ogromną skalę

Śledztwo nadal trwa i prokuratura nie ujawnia wielu informacji dotyczących sprawy. Pewne jest to, że skala wycieku była ogromna. Firma windykacyjna GetBack broni się, że nie wiedziała o bezprawnych działaniach swojego pracownika i jest w tej sprawie pokrzywdzona. Nie zmienia to jednak faktu, że pracownik tej firmy uzyskał dostęp do całej bazy danych kancelarii komorniczej, (Komornik SQL) obejmującej informacje o blisko milionie Polaków, a także do danych 350.000 osób z rejestru PESEL.

Więcej o sprawie przeczytacie Państwo w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Na podstawie: Rzeczpospolita

Nie zwlekaj! Aby złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty masz tylko 14 dni od dnia odbioru nakazu zapłaty.

Błąd w treści sprzeciwu może skutkować jego odrzuceniem. Nie ryzykuj! Zgłoś się do naszej Fundacji. Napiszemy dla ciebie sprzeciw za darmo.

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ
2018-01-18T09:00:49+00:00 Grudzień 27th, 2017|
 
Pamiętaj! Termin na odwołanie się od nakazu zapłaty jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki 
działa na Twoją niekorzyść!

Skorzystaj z naszej DARMOWEJ POMOCY prawnej!

Niczym nie ryzykujesz, a możesz stracić szansę na anulowanie długu lub wstrzymanie egzekucji komorniczej.
close-link